Gorsety i pasy poporodowe

Gorsety i pasy poporodowe

Gorsety i pasy poporodowe

O gorsetach i pasach poporodowych słów kilka…


Chciałabym Wam przybliżyć temat ściągania talii i brzucha pasami poporodowymi czy też gorsetami. Sprawa jest trudna, bo psychicznie lepiej się czujemy kiedy po 9 miesiącach noszenia dużego brzuszka, założymy pas wychodząc z domu… często będąc na ważnym stanowisku w pracy, próbujemy zatuszować co nieco ściskając się gorsetem… i tu pojawia się problem ??

Czy zastanowiłaś się kiedyś co dzieje się pod spodem? Jak układają się Twoje narządy wewnętrzne w środku? Przed tym ściśnięciem nic ich nie chroni… brzuch nie posiada kości! Jedyną tkanką która wszystko utrzymuje i stabilizuje są mięśnie brzucha, głównie mięsień poprzeczny. Jeśli zatem go ściśniemy hmm najprościej można stwierdzić, że kolega przestanie pracować, skoro ktoś już robi za niego robotę. Innymi słowy pojawiające się coraz większe dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą świadczyć głównie o osłabieniu mięśni brzucha i mięśni przykręgosłupowych.

Kolejny aspekt – ciśnienie. W momencie ściśnięcia brzucha, w jamie brzusznej wytwarza się ogromne ciśnienie, które naciska na narządy w miednicy. Niestety część z tych narządów u kobiety ma tendencję do obniżania się (głównie macica) i nie, nie mówię tutaj tylko o kobietach po porodzie. Część z Was, nosi gorsety bądź bieliznę „wyszczuplającą” regularnie i to jest przerażające. Tym bardziej po 9 miesiącach ciąży (niezależnie czy poród odbył się siłami natury, czy poprzez cięcie cesarskie), więzadła utrzymujące narządy miednicy mniejszej, były przeciążone – jeśli ściśniemy brzuch pasem, dodatkowo je przeciążymy, a wraz z nimi mięśnie dna miednicy również ulegną osłabieniu.

Chcę Was zachęcić do innego spojrzenia na swój brzuch! Dziewczyny, przede wszystkim samoakceptacja i czas są nam potrzebne! Do tego dorzucimy trochę bezpiecznych ćwiczeń, zabiegów pielęgnacyjnych i ciało będzie się regenerować ale o tym w kolejnych postach.

Chcę również zaznaczyć, że nie piszę tu o operacjach na jamie brzusznej, o dużych rozejściach mięśni prostych, o szyciu mięśni prostych czy operacji przepukliny. To są sytuacje, do których należy zawsze podejść indywidualnie i po konsultacji z lekarzem!

Dołącz do REHA Urogina na Facebook

Współpraca:

Super Mama
Gdynia Medica
Dziecko w chuście
Orły medycyny 2020
Copyright © 2021 REHA Urogina Aleksandra Rostek. Fizjoterapia uroginekologiczna Kobiet. All Rights Reserved.